takaisin

Pitkäkarvaisen saksanseisojan lonkkakuvaustulokset

Lonkkaniveldysplasiaa esiintyy rodussamme kuten muissakin saksanseisojissa. Vuodesta 1998 lähtien, kun jalostukseen on käytetty ainoastaan terveitä koiria, lonkkatulokset ovat kohentuneet merkittävästi. Viimeisen viiden vuoden aikana, eli vuosina 2017-2021, on kuvattu lonkistaan yhteensä 46 pitkäkarvaista. Tänä aikana ilmeni vain yksi dysplasiatapaus ja rodun lonkkaniveldysplasiaprosentti oli 2,2%. Kahden terveen vanhemman jälkeläisissäkin saattaa esiintyä lonkkaniveldysplasiaa, mutta terveitä jalostuskoiria käyttämällä terveystilanne pysyy hallinnassa. Myönteisestä nykytilanteesta huolimatta kasvattajien tulee edelleen kannustaa pentujen ostajia, jotta pentueet saataisiin kokonaisuudessaan kuvattua ja tiedetään todellinen tilanne. Näin lonkkavian periytymistä voitaisiin seurata ja vastustaa. Vuoden 2021 loppuun mennessä oli lonkkakuvattu yhteensä 242 pitkäkarvaista eli 49,3% suomalaisista pitkäkarvaisista.

Taulukkoon 4 on listattu kaikki pitkäkarvaisen saksanseisojan viralliset, Suomen Kennelliiton hyväksymät lonkkakuvaustulokset.

Taulukko3.
 .
Pitkäkarvainen saksanseisoja, lonkkakuvaustilasto 1993-2022.
Suomen Kennelliitto ry, tilastokooste.
Vuosi A B

C

D

E

kuv. yht. kpl

C-E%

1993
1994
1995
1996
1997
1998
1999
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
2022
-
-
1
2
1
-
4
3
2
7
4
4
2
8
12
6
6
7
8

3

7

10
7
11
1
9
4
15
11
4
-
1
-
-
4
-
-
1
3
1
-
-
3
3
5
4
4
5
3
1
3
2
3
-
1
2
-
1
1
-

-
1
-
2
2
-
-
1
-
2
1
-
-
3
1
2
1
1
1
-
-
2
1
-
-
1
-
-
-
-

1
-
1
1
2
-
-
-
-
-
1
-
-
1
-
-
1
-
-
-
-
-
1
-
-
-
-
-
-
-

-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-

1
2
2
5
9
-
4
5
5
10
6
4
5
15
18
12
12
13
12
4
10
14
12
11
2
12
4
16
12
4

100
50
50
60
44
-
0
20
0
20
33
0
0
27
5,6
17
17
7,7

8

0
0
14,3
16,7
0
0
8,3
0
0
0
0

Vuodet A B C D E   C-E%
1993-1997
1998-2002
2003-2007
2008-2012
2013-2017
2018&2019
4
16
30
30
36

13
5
5
11
17
9
2
5
3
5
5
3
1
5
-
2
1
1
-
-
-
-
-
-
-
19
24
48
53
49

16
53
12,5
14,6
11,3
8,2
6,3
Taulukko4.
 .
 .
Suomessa rekisteröityjen pitkäkarvaisten saksanseisojien lonkka-
kuvaustulokset. Jalostukseen käytetyt koirat on merkitty *-merkillä.
(Saksanseisojakerho ry, tilastot ja Suomen Kennelliiton KoiraNet)
HD-tulos: A HD-tulos: B
 Heili Skrivanci rokle FI24422/21A
 Taikasuon Hippi FI24172/20A

 Kutimäen Belladonna FI18103/20A
 Rovavaaran Kreivin Pieggâ FI32412/19A
 Oprakan Kaarna FI12867/19A
 Hevi FI36138/18A
 Suoidnejeaggi Aisa FI46348/19A
 Hitu FI36139/18A
 Jade z Budišovské doliny FI48153/20A
 Suoidnejeaggi Arvu FI46351/19A
 Suoidnejeaggi Ajan Alku FI46346/19A
 Jahtiladyn Iki-Ihana FI35722/18A
 Suoidnejeaggi Ansa FI46347/19A
 Aro FI26846/18A*
 Oprakan Kaski FI12865/19A
 Rovavaaran Kreivin Vinha FI32408/19A*
 Oprakan Havu FI12863/19A
 Oprakan Pihka FI12860/19A
 Hessu FI36141/18A
 Glora v.d. Mainauen FI40475/16A
 Jahtiladyn Inkeri FI35719/18A
 Keiturinvuoren Armi FI16656/13A
 Izza z Bubišovske doliny FI41579/19A*
 Oonavanssin Patric FI18747/18A
 Oonavanssin Paloma FI18751/18A
 Oonavanssin Peppi FI18745/18A
 Oonavanssin Peggy FI18749/18A
 Oonavanssin Pöly FI18744/18A
 Oonavanssin Pinja FI18750/18A
 Jahtiladyn Indica FI35720/18A
 Anton vom Runenpark FI52093/18A
 Ira vom Fliethbachtal FI14375/15A
 Tetrikorven Camilla FI56144/16A
 Tetrikorven Cinderella FI56145/16A
 Ruskaparven Sulo FI54661/16A
 Ruskaparven Saana FI54666/16A
 Ruskaparven Sisu FI54665/16A
 Ruskaparven Sara FI54663/16A
 Ada Z Čichova FI23492/16A*
 Nelli v. Alt-Hümmling FI35920/17A
 Conner v.d. Klosterwiese FI31197/17A*
 Jette vom Deutschen Orden FI55631/16A*
 Jahtiladyn Häjy FI23276/12A*
 Bonnie von Kollersdorf FI24990/15A
 Amy v.d. Mandl Wiese FI20397/15A
 Apoll v.d. Mandl Wiese FI39794/15A
 Angie v.d. Mandl Wiese FI21575/15A
 Taikasuon Eve FI33279/13A*
 Lyyli FI42189/14A
 Leia FI42188/14A
 Loimu FI42183/14A
 Liekki FI42184/14A
 Ben Vom Angerln FI47876/14A*
 Lara FI42190/14A
 Taikasuon Edi FI33282/13A*
 Ajax vom Heiligenholz FI22812/14A
 Oona von Buchheim FI35645/14A*
 Gitta vom Rötelstein FI40250/14A*
 Westfalen's Dana FI22465/14A*
 Janita v. Frochtmannshof FI25663/13A
 Tetrikorven Brigitte FI38281/13A*
 Armi vom Heiligenholz FI24348/14A*
 Hanni von Averbeck FI19232/14A
 Taikasuon Ansa FI41613/12A
 Jahtiladyn Humu FI23281/12A
 Varvikkovuoman Repe FI20202/12A
 Fjordlandets Irek FI19131/14A
 Jahtiladyn Gourmet FI19021/10A
 Varvikkovuoman Runo FI20208/12A
 Jahtiladyn Heta FI23279/12A
 Varvikkovuoman Ropi FI20201/12A
 Jahtiladyn Harold FI23275/12A*
 Kuura FI40098/11A
 Jahtiladyn Galaxi FI19018/10A*
 Jahtiladyn Glamour FI19019/10A
 Kosti FI40096/11A
 Kimma FI40097/11A
 Bossi von Hogenbögen FI44866/11A
 Kaapo FI40095/11A
 Schnepfenjäger's Cora FI20574/11A
 Jotoksen Jyvä FIN50569/08A
 Arany's Faroh FI12156/10A*
 Varvikkovuoman Nemo FI25300/10A*
 Varvikkovuoman Nata FI25301/10A
 Emma von Averbeck FI44955/09A*
 Tetrikorven Aramis FI20699/09A
 Tetrikorven Agita FI20703/09A
 Tetrikorven Arttu FI20701/09A
 Eronya von der Meesenburg FI44953/09A
 Jotoksen Juoni FIN50565/08A
 Jeni FIN22375/08A
 Jotoksen Jahti FIN50568/08A
 Heta v. Roonstein FIN54070/06A*
 Taikasuon Ööna FIN29374/07A
 Jemira FIN22376/08A
 Juju FIN22377/08A
 Inna FIN17172/06A
 Taikasuon Öneli FIN29380/07A*
 Danni v. Frochtmannshof FIN19551/08A*
 Taikasuon Änni FIN26226/07A
 May Ariel Uit H. Vijfde Dingfpil FIN59331/08A
 Irina FIN17170/06A*
 Taikasuon Ööga FIN29377/07A
 Jahtiladyn Ensio FIN16748/06A
 Cida v. Frochtmannshof FIN16751/07A
 Iivari FIN17164/06A
 Jahtiladyn Edwardt FIN16751/06A
 Cera v. Frochtmannshof FIN16750/07A*
 Iisi FIN17173/06A
 Taikasuon Yty FIN26027/05A*
 Taikasuon Velmu FIN19351/05A
 Taikasuon Vaski FIN19353/05A
 Taina FIN50690/05A
 Taikasuon Vire FIN19349/05A
 Elko vom Neuenkämpen FIN15604/05A*
 Taikasuon Vihtori FIN19350/05A
 Taikasuon Veke FIN19355/05A
 Taikasuon Valo FIN19356/05A
 Taikasuon Velhotar FIN19357/05A*
 Taikasuon Valdo FIN19352/05A
 Duna v.d. Himmerner Heide FIN23299/04A
 Jaap FIN31806/04A
 Anka vom Immengarten FIN39973/05A
 Cara vom Adewacht FIN38045/04A*
 Birka v.d. Rotbuche FIN19273/05A
 Mooses FIN23715/04A
 Manta FIN23713/04A
* Baroness v.d. Rotbuche FIN19262/05A*
 Taikasuon Urho FIN25375/03A
 Taikasuon Ukko FIN25373/03A
 Taikasuon Unna FIN25372/03A*
 Tailstar’s Utopia FIN20253/03A
 Tailstar’s Unique FIN20252/03A*
 Tailstar’s Ultima FIN20254/03A
 Taikasuon Tyyne FIN21230/01A*
 Taikasuon Timi FIN21231/01A
 Taikasuon Tella FIN21233/01A
 Taikasuon Taru FIN21234/01A
 Tailstar’s Terminus FIN16778/01A
 Kongsbekkens Jere FIN33184/01A*
 Kantoahon Saku FIN39470/01A
 Kunegondia Engelbertha FIN15979/00A
 Kunegondia Diktamus FIN14391/00A
 Kunegondia Dekra FIN14386/00A*
 Paddy Nelha FIN23187/99A
 Kantoahon Roosa FIN37558/99A
 Kantoahon Rasmus FIN37557/99A*
 Birka v.d. Talsperre FIN14756/99A
 Ara v. Auebach FIN23188/99A*
 Kunegondia Cunibus FIN12255/98A*
 Kunegondia Cubertus FIN12254/98A
 Kunegondia Cornelius FIN12251/98A
 Deika v. Blumenhof FIN36479/98A*
 A'Sero FIN42859/97A*
 Quinn v. Minatal FIN10959/96A
 Kunegondia Banja FIN33132/96A
 Benita FIN25396/96A
 Kunegondia Alpinus FIN13600/95A*
 Between The Lines Dirty Harry SF49459/94A*
 Amanda SF49509/94A*
 Oprakan Aihki FI12861/19B
 Dexter von der Frankenhöhe
 FI38579/17B*
 Ruskaparven Sitka FI54662/16B
 Kutimäen Aamaukka FI15039/17B
 Keiturinvuoren Briima FI12357/15B*
 Taikasuon Eetu FI33285/13B
 Tetrikorven Brenda FI38283/13B
 Jasper FIN22374/08B
 Varvikkovuoman Rymy FI20200/12B
 Varvikkovuoman Ruska FI20207/12B*
 Jahtiladyn Galileo FI19014/10B
 Alma v. Ohmsteder Holz FI45553/11B*
 Aro vom Kampmoor FI19617/11B
 Tetrikorven Aatu FI20700/09B
 Tetrikorven Aamortti FI20698/09B
 Jotoksen Jörö FIN50566/08B
 Jahtiladyn Fatzeriina FI42477/09B
 Jyty FIN22373/08B
 Murronnevan Moona FIN39753/06B*
 Taikasuon Ärrä FIN26225/07B
 Tailstar’s Uniq Baron FIN20098/08B
 Jotoksen Juttu FIN50570/08B*
 Taikasuon Äijä FIN26229/07B
 Taikasuon Öbella FIN29379/07B
 Taikasuon Ödessa FIN29376/07B
 Jahtiladyn Ensilempi FIN16744/06B*
 Lysti v.d. Oude Leede FIN23315/06B
 Ilona FIN17167/06B
 Jahtiladyn Elohopea FIN16746/06B*
 Gaja z Pruskiej Krainy FIN32685/07B
 Noraforr's E'Nelson FIN48345/06B
 Taikasuon Ymona FIN26025/05B
 Taikasuon Yki FIN26028/05B
 Irko Uit H. Vijfde Dingfpil FIN23587/06B
 Taikasuon Viima FIN19354/05B
 Miro FIN23717/04B
 Immo von Linebrok FIN24827/01B*
 Taikasuon Usva FIN25376/03B
 Taikasuon Utu FIN25378/03B*
 Stavnagergårds Cloe  FIN12903/04B
 Diana vom Dornenkamp FIN42095/04B*
 Kira von Linebrok FIN21688/04B*
 Taikasuon Uki FIN25377/03B*
 Taikasuon Tinka FIN21232/01B
 Edu v.d. Schmiede FIN14796/00B*
 Alma v. Schmugglersteig FIN24687/00B
 Ani v.d. Vier Toren FIN34972/99B
 Kunegondia Cecilius FIN12252/98B*
 Kunegondia Birkwild FIN33126/96B
 Birkko v. Lockfehn FIN13169/96B
 Kunegondia Arta FIN13604/95B
 Kunegondia Abertha FIN13603/95B*
 Alpha S12007/91B*
HD-tulos: C HD-tulos: D
 Tetrikorven Broidi FI38286/13C
 Fjordlandets Jutta FI13892/14C
 Varvikkovuoman Remu FI20203/12C
 Tetrikorven Amoona FI20702/09C
 Tailstar’s Uniq Likka FIN20100/08C
 Iisa FIN17169/06C
 Taikasuon Össi FIN29378/07C
 Iida FIN17168/06C
 Moritz FIN23714/04C
 Taikasuon Uri FIN25374/03C
 Mosku FIN23716/04C
 Hertha Uit h. Vijfde Dingfpil FIN37064/04C
 Karel FIN20064/02C
 Gretje v. Schatzrain FIN23186/99C
 Fera v. Linebrok FIN34971/99C
 Don van't Watermoor FIN13880/99C
 Kunegondia Brunhilde FIN33131/96C
 Kunegondia Brummer FIN33126/96C
 Kunegondia Atempo FIN13597/95C
 Kunegondia Astante FIN13605/95C
 Artus v. Riehenbusch SF38685/93C*
 Tetrikorven Bruno FI38287/13D
 Taikasuon Öluka FIN29373/07D
 Birko v.d. Frankenwiese FIN10954/02D
 Agathe v. Eulenspiegel FIN41437/02D
 Kunegondia Bansmeer FIN33130/96D
 Kunegondia Arresto FIN13598/95D
 Kunegondia Agonde FIN13602/95D
 Linda v. Poppenforst SF15105/94D*
 Kunegonde v.d. Soester Bergen
                             SF31982/91D*